1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Дронови наместо огномет

28 ноември 2023

Светлечки дронови како алтернатива за Нова година наместо огномети и опасните петарди кои ја загадуваат околината.

https://p.dw.com/p/4ZVft
Шоу со дронови како алтернатива за огномет во Германија
Шоу со дронови како алтернатива за огномет во Германија Фотографија: Monika Skolimowska/dpa/picture alliance

Еден месец во пресрет на Нова година, Германската организација за заштита на животната средина претставува  алтернатива за огнометот  и петардите кои можат да бидат опасни и ја загадуваат околината. Околу 150 дронови кои светат во различни бои на ноќното небо над Берлин формираа форми како цвеќиња, чаши за шампањ или оваа спирала. 

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема