1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЗдравјеАлбанија

Лекови од балканската кујна

Сања Косовиќ | Делија Даскалу | Брунилда Казани | Бранкица Смиљаниќ
27 ноември 2023

Секојдневните намирници во балканските домаќинства често се употребуваат и за други работи освен за готвење. На пример, компирот понекогаш се користи за спуштање на температурата, а ракијата - кога се има забоболка.

https://p.dw.com/p/4ZToY

Лекувањето со природни лекови е еден од најстарите методи на лекување. Секоја култура има некои специфични народни лекови, па така и - балканската. 

 

Повеќе во видеото.